FitnessZeny.cz
FitnessZeny.cz
Dámská fitness centra v ČR - cvičení pro ženy

5 největších chyb, které ženy při cvičení dělají

Každá chceme vypadat dobře a cítit se fit. A tak sportujeme, cvičíme, ale děláme to správně?. Pokud po cvičení nejsou vidět výsledky, většina to vzdá nebo je cvičení přestane bavit. Přitom mnohdy příčina může být velmi jednoduchá. Pojďme se společně podívat na nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při cvičení.

1) Dělám jen kardio, protože nechci mít ze cvičení velké svaly

Ne nežertuji, větu "Neposiluji, protože bych pak měla velké svaly" slýchávám od žen, které s cvičením začínají pravidelně. Přitom to je samozřejmě naprostý nesmysl. Cvičením sice trošku zesílíte, ale i kdybyste cvičila jakkoli sebevíc, svalnatá jako fitneska na pódiu nebo dokonce kulturistka nikdy nebudete. Stále budete vypadat krásně s malou vrstvičkou tuku.

Kromě toho, že z posilování budete mít krásněji tvarovanou a pevnější postavu, zvýší se vám také bazální metabolismus, díky čemu pak budete rychleji hubnout.


Velký výběr sportovní výživy


2) Zahřátí

Jak pro naše zdraví, tak i pro lepší výkon je potřeba svaly před cvičením nejdříve zahrát. Cvičit na "studeno" tzn. přijít do fitka a začít hned cvičit se může často vymstít například zablokovaným krkem či jiným úrazem. Proběhněte se například chvilku na páse a trošku se protáhněte před cvičením. Uvidíte ten rozdíl!

Cvičení pro ženy

3) Vynechaný strečink

Cvičením se svaly velmi zkracují a zkrácené svaly dokážou udělat pěknou neplechu - bolesti zad, omezená hybnost, špatné držení těla atd. Proto je velmi důležité se na konci cvičení pořádně protáhnout. Kromě toho protažením naženete krev s živinami znovu do svalů a zlepšíte tím regeneraci.

4) Špatná strava

Rozhodně zde neplatí, že čím víc cvičíte, tím víc si můžete dopřát. Takto to bohužel nefunguje. Pokud se rozhodnete pravidelně cvičit, platí zde určitá pravidla.

  • Zvyšte příjem bílkovin (maso, ryby, šunka, tvaroh, sýry, proteinový koktejl a další).
  • Omezte jednoduché cukry. Jednak se ukládají do tuků, unavují vás, jsou nezdravé a navíc vás brzdí na cestě k vašemu cíli.
  • Denně jezte zeleninu a ovoce. Pokud cvičíte, tělo potřebuje více vitamínů a minerálu než obvykle.
  • Jezte pravidelně - nejlépe co 3 hodiny. Jednak dodáte tělu potřebné živiny pro regeneraci, které potřebuje a také pravidelností v jídle zamezíte tomu, aby mělo tělo tendenci ukládat si tuky do zásoby.
  • Hodně pijte - nejlépe čistou vodu. Sice pitný režim do stravy nespadá, ale je nutné ho zmínit.

Správná strava je 70% úspěchu, proto ji nikdy nepodceňujte.

5) Přepálený začátek

Známe to každá. Celé týdny dokonce i měsíce nesportujeme a pak to přijde. Řekneme si dost a od teď každý den budu cvičit nebo běhat. Pro tělo, které není zvyklé pravidelně cvičit, je to cesta do pekel. Za týden ale i dřív budete tak sedřená a tělo tak namožené, že to budete muset vzdát a pak nasleduje jenom zklamání nad nedodrženým slibem.

Z toho plyne ponaučení - nepřepalte začátek a začněte pozvolna. Začněte například 2x - 3x týdně a postupně intenzitu zvyšujte. To samé platí například i pro počet uběhnutých kilometrů a pro zvyšování závaží ve fitku - přidávejte pěkně postupně.

Další články